Okoliczne atrakcje

Port Trygort

Przepięknie zlokalizowany niewielki port nad jeziorem Przystań (przedłużenie jeziora Mamry). W okolicy można podziwiać wspaniałą panoramę mazurskiej przyrody i ciekawie spędzić czas. W sezonie istnieje również możliwość wypożyczenia sprzętu pływającego.

 

 

Przystań Zwierzyniecki Róg

Urokliwa plaża oraz pole namiotowe. Na terenie znajduje się również bar, plac zabaw, boisko do siatkówki oraz MOR. W sezonie istnieje również możliwość wypożyczenia sprzętu pływającego.

 

Cypel Zwierzyniecki Róg

Pole namiotowe z barem i małą przystanią dla jachtów. Ze wzgórza rozciąga się przepiękny widok na Mamry.

Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie – Skansen

To miejsce, w którym poznamy historię regionu oraz życie dawnych mieszkańców z przełomu XIX i XX w. Na terenie muzeum znajduje się kilka drewnianych budynków z przełomu XIX i XX w., które zostały sprowadzane z okolicznych miejscowości. Zwiedzający mogą również skorzystać z bogatej oferty zajęć i lekcji muzealnych oraz warsztatów rękodzielniczych.

Żegluga Mazurska

Statki kursują w obrębie Wielkich Jezior Mazurskich.  Punkty startowe znajdują się w 5 portach: Giżycku, Rucianem – Nidzie, Węgorzewie, Mikołajkach i Rydzewie.

Wystarczy wybrać lokalizację i ruszać na podbój Mazur. Większe jednostki mogą zabrać na pokład po 140 pasażerów, a mniejsze 66 i 75 osób.

Rejsy wycieczkowe, w zależności od wybranej trasy, wiodą przez m.in. jeziora Śniardwy, Mamry, Niegocin, Sztynorckie, Nidzkie, Kirsajty, Dargin, Święcajty czy Dobskie.  

Poza regularnymi kursami istnieje możliwość wynajęcia jednostki.

Zamek - muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego

Zamek powstał na miejscu istniejącego już grodu krzyżackiego w XIV wieku pomiędzy 1360 a 1374 roku i przeznaczono go na siedzibę prokuratora krzyżackiego.  

W XVIII i XIX wieku zamek wraz z leżącym tuż obok folwarkiem był siedzibą domeny królewskiej. Podczas II wojny światowej zamek spłonął. Po odbudowie z lat 1962-67 budowla odzyskała gotycki charakter dzięki podwyższeniu dachów, skrzydeł południowego i wschodniego oraz dodaniu jednego piętra z gotyckimi szczytami i spadzistym dachem w skrzydle północnym.

Bunkry w Mamerkach

Bunkry w Mamerkach (kwatera główna Niemieckich Wojsk Lądowych) to najlepiej zachowane obiekty na mazurskim szlaku fortyfikacji z II wojny światowej. Kompleks powstał w latach 1940-1944. Na terenie kompleksu Mamerki działa muzeum − jedyne takie w Europie poświęcone frontowi wschodniemu.

 

Śluza w Leśniewie Górnym

Śluza jest częścią tajemniczego Kanału Mazurskiego, który miał połączyć jeziora mazurskie z Bałtykiem. Ma 46 metrów długości, 7,5 metra szerokości i 17-metrowy spad. Na frontowej ścianie śluzy widać wgłębienie, w którym miał być umieszczony symbol niemieckiego orła.

Zamek krzyżacki w Węgorzewie

Jest to najstarszy zabytek w Węgorzewie i pochodzi z XIV wieku. W XVIII wieku przebywał w nim król Stanisław Leszczyński. Z powodu zawirowań historii często był niszczony.

 

Pałac Lehndorffów w Sztynorcie

Pałac (perła wśród zabytków architektonicznych Warmii i Mazur), historyczny park i pozostałości dawnego majątku rodu Lehndorffów,  zabytkowa aleja dębowa, kultowy port żeglarski, zwarta, uporządkowana zabudowa wsi, rezerwat przyrody w bezpośrednim sąsiedztwie i największy na Mazurach most, wzniesiony między jeziorami Dargin i Kirsajty. Sztynort to bezcenny skarb gminy Węgorzewo.

Punkt widokowy Święcajty

Ze wzgórza, na którym usytuowano cmentarz poległych w okolicach Węgorzewa żołnierzy niemieckich i rosyjskich z okresu I wojny światowej, rozciąga się przepiękny widok na  Święcajty, Wyspę Kocią i Półwysep Kalski. Ten punkt widokowy to doskonały cel pieszego spaceru z Węgorzewa lub rodzinnego wypadu rowerowego. Panorama jest bajeczna o każdej porze roku.